Mezinárodní Visegradský fond je mezinárodní organizace se sídlem v Bratislavě. Byla založena společně zeměmi Visegradské skupiny (V4) - České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska.
Účelem Mezinárodního Visegradského fondu je usnadnit a podpořit rozvoj užší spolupráce mezi občany a institucemi v regionu V4, jakož i mezi regionem V4 a dalšími zeměmi, zejména v regionech západního Balkánu a Východního partnerství. Fond provozuje několik grantových programů a také uděluje individuální stipendia. Grantová podpora je věnována jedinečným projektům, a to zejména v oblasti kultury, vědy a výzkumu, výměn mládeže, přeshraniční spolupráci a propagaci cestovního ruchu.
Roční rozpočet Mezinárodního Visegradského fondu od roku 2014 činí 8 milionů EUR. Je složen jak z rovných přízpěvků států V4, tak i přízpěvků ze zemí: Kanada, Německo, Holandsko, Jižní Koreje, Švédska, Švýcarska a Spojených států (ve formě subgrantu nebo spolufinancování).
Info pro UK: u grantů, kde je podmínka, že se smí za organizaci podat jen jeden grant pro UK platí, že se jako organizace počítá fakulta a proto můžeme za UK podat více žádostí, za každou fakultu jednu
Visegrad grants:
Podporují realizaci projektů spolupráce mezi subjekty ze zemí V4 (v oblasti kultury, vědy a výzkumu, vzdělávání, výměn mládeže, přeshraniční spolupráce a turistického ruchu). Podporují především projekty prosazující inovace a udržitelnost ve střední a východní Evropě.
Termíny pro podávání žádostí jsou každoročně 1. února, 1. června a 1. října.
Výše grantu se liší v závislosti na velikosti a rozsahu podaného projektu. Průměrná podpora na financování schváleného projektu činila v roce 2016 průměrně 20 000 EUR.
Visegrad+ grants:
Granty Visegrad+ podporují především projekty přispívající k demokratizačním a transformačním procesům ve vybraných zemích a regionech, a to zejména v zemích mimo Evropskou Unii (západní Balkán, země Východního partnerství).
Termín pro podávání žádostí jsou každoročně 1. února, 1. června a 1. října.
Výše grantu se liší v závislosti na velikosti a rozsahu podaného projektu. Průměrná podpora na financování schváleného projektu činila v roce 2016 průměrně 20 000 EUR.
Visegrádské strategické granty:
Podporuje významné, dlouhodobé strategické projekty, na nichž se podílejí instituce ze všech čtyř zemí Visegrádské skupiny
Projekty musí být zaměřeny na priority stanovené pro příslušný rok.
Termíny pro podávání žádostí jsou každoročně 1. února, 1. června a 1. října.
Granty se poskytují na období 12-36 měsíců (na jeden projekt se obvykle přiděluje cca 40 000 EUR).
Visegrádský grant pro univerzitní studia:
Granty pro univerzitní studia byly sloučeny s Visegradskými granty. Návrhy projektů pro univerzitní kurzy nebo studijní programy mohou požádat o Visegradské granty do 1. října.
Jsou určena ke studiu v magisterských studijních programech a k postgraduálnímu studiu/výzkumu, většinou na dobu 1 až 2 semestrů na všech akreditovaných veřejných nebo soukromých univerzitách nebo akreditovaných pracovištích Akademie věd v zemích V4, resp. v dalších zemích (viz níže).
Visegrádská stipendia nabízejí:
Visegrad scholarships program
Incoming scholarships se poskytují uchazečům z Albánie, Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Makedonie, Moldavska, Černé Hory, Kosova, Ruské federace, Srbska a Ukrajiny a umožňují studium v některé ze zemí V4.
Stipendium se poskytuje na maximální dobu 2 semestrů (Ph.D./post-doc) nebo 4 semestrů (Mgr.)
Výše stipendia je 2 300 EUR/semestr (odborník), 1 500 EUR/semestr (host)
Outgoing scholarships se naopak poskytují uchazečům z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska a umožňují studium jak ve státech V4, tak i ve státech západního Balkánu a Východního partnerství.
Stipendium se poskytuje na maximální dobu 2 semestrů (Ph.D./post-doc) nebo 4 semestrů (Mgr.)
Výše stipendia je 2 300 EUR/semestr (odborník), 1 500 EUR/semestr (host)
EaP Visegrad scholarship program
V rámci rohoto stipendijního programu jsou podporovány magisterské a post-magisterské (Ph.D./post-doc) studia nebo výzkumné pobyty na univerzitách v rámci V4 regionu. Program je specificky zaměřen na odborníky, kteří jsou občany zemí Východního partnerství.
Stipendium se poskytuje na období 1-2 nebo 1-4 semestrů (pouze pro Mgr.)
Výše stipendia je 2 300 EUR/semestr (odborník), 1 500 EUR/semestr (host)
Open Society Archives stipendia
Tento program probíhá ve spolupráci s Open Society Archivum v Budapešti a nabízí stáže v Open Society Archives (OSA) na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Stipendium se každoročně uděluje 12 vybraným žadatelům ze zemí V4 a 3 žadatelům mimo státy V4.
Finanční podpora je 2000 EUR a je určena k přístupu k archivům, pokrytí cestovného z/do Budapešti, obživy a ubytování pro výzkumné období dvou měsíců.
Vysegrad-Taiwan scholarship program
Tento program je provozován a financován Ministerstvem pro vědu a technologii Tchaj-wanu. Cílem je usnadnění akademické výměny prostřednictvím podpory Ph.D. a post-doktorských výzkumníků ze zemí V4, kteří zamýšlý povádět výzkum na Tchaj-wanu. Podporu mobility tchajwanských vědců do regionu V4 provozuje tchajwanská strana.
Stipendium se poskytuje na období 2 semestrů s možností opakovaného uplatnění (max. podpora jsou 4 semestry)
Výše stipendia je 750 EUR/měsíc (Ph.D.) nebo 1000 EUR/měsíc (post-doc) + 800 EUR jako jednorázový cestovní grant
Podrobné informace o výše zmíněných grantech a stipendiích včetně formulářů žádosti o stipendium jsou k dispozici na stránkách Mezinárodního visegrádského fondu. Informace o Visegradské skupině naleznete zde.
Univerzita Karlova
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
E-mail:
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208