• Kalendář

Kalendář


Celorepubliková vědecko-popularizační akce Noc vědců, letos s podtitulem Člověk a robot, proběhne 27. listopadu 2020.

Národní koordinátoři z Ostravy společně s dalšími vědeckými pracovišti opět návštěvníkům připravili řadu zajímavých přednášek, workshopů a výstav.


Noc vědců je vědecko-popularizační akce, která zapojuje veřejnost do inspirujícího prostředí vědy. Otevírají se laboratoře i učebny a další místa, na kterých se konají nejrůznější akce od přednášek přes komentované prohlídky až po vědecké experimenty. Letošní ústřední téma Člověk a robot, které se prolíná celým programem, si připomene 130. výročí narození Karla Čapka a 100 let od sepsání divadelní hry R.U.R.


Bohatý program napříč celou Českou republikou

Do Noci vědců se tentokrát zapojí se svými institucemi více než 30 měst napříč celou Českou republikou. Mezi nimi jsou například Dolní Břežany, kde si v rámci komentované prohlídky zájemci mohou prohlédnout laserové centrum HiLASE a ELI Beamlines. V Praze bohatý program připravily Univerzita KarlovaAkademie věd ČRVysoká škola chemicko-technologická a další instituce.


Pozadu s programem nezůstávají ani moravská města. V Brně se ve Hvězdárně a planetáriu mohou návštěvníci podívat na Měsíc skrze promítání filmu Vzhůru na Měsíc. V Ostravě se zase do programu Noci vědců zapojí mimo jiné unikátní areál bývalých Vítkovických železáren, kde proběhne třeba přednáška s názvem Cestování časem.



Zajímavý program se chystá také v Olomouci. Za návštěvu jistě bude stát Pevnost poznání, na jejíž budově proběhne videomapping. Uvnitř pak bude možnost prohlédnout si interaktivní UV instalaci nebo se připojit ke komentované prohlídce. Mezi zapojenými olomouckými institucemi je také Vědecko-technický park Univerzity Palackého, v rámci jehož programu bude možné účastnit se komentované prohlídky tiskového centra UPrint 3D. Na samotné Univerzitě Palackého si svůj vlastní program připravily jednotlivé fakulty. Návštěvníci se tak mohou těšit na široký výběr přednášek, experimentů, workshopů nebo komentovaných prohlídek.


Mapu všech míst, kde bude Noc vědců letos probíhat, a kompletní program naleznete zde. Účast na akcích je zdarma.

Česká noc vědců je nově na evropské mapě

Národním koordinátorům Noci vědců, kterými jsou již třetím rokem Ostravská univerzita a VŠB-Technická univerzita Ostrava, se podařilo získat prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska, který dokáže Noc vědců posunout zase o kus dál. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night, a bude tak ve společnosti Finska, Německa, Slovinska, Maďarska, Islandu nebo Velké Británie.


„Už loni jsme se snažili na tento prestižní grant dosáhnout a neuspěli jsme, takže víme, že není lehké ho získat. Konkurence je velká a šance na úspěch byla kolem 10 %. Díky společnému úsilí týmu NV a našeho oddělení mezinárodní projektové spolupráce jsme letos byli úspěšní,“ komentuje vynaložené úsilí Petra Halíková, mluvčí VŠB – TU Ostrava.


Zatím poslední ročník Noci vědců proběhl 27. 9. 2019 a zúčastnilo se ho na 70 000 návštěvníků.


Zdroj: Vědavýzkum.cz



Začátek akce 27. listopadu 2020
Konec akce 27. listopadu 2020
Webové stránky https://nocvedcu.cz/
Program https://nocvedcu.cz/program
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Vaše dotazy
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


E-mail:


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208





Jak k nám