13. prosince 2017

Konference e-infrastruktury CESNET

​Co je CESNET?

CESNET je sdružení vysokých škol a Akademie věd České republiky, které provozuje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro vědu, výzkum a vzdělávání zahrnující počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště, prostředí pro spolupráci a nabízející širokou škálu služeb. O historii sdružení se můžete dozvědět více zde.

Univerzita Karlova rovněž patří mezi členy sdružení CESNET.

Na konferenci e-infrastruktury CESNET, která se konala 11. prosince 2017 v prostorách Masarykovy koleje ČVUT, zahájili PhDr. Lukáš Levák, ředitel Odboru výzkumu a vývoje MŠMT, a Ing. Jan Gruntorád, CSc., ředitel CESNETu, program krátkým úvodem o velkých infrastrukturách, interim hodnocení, financování z MŠMT a debatách o možnostech stabilního financování. Bylo naznačeno možné větší propojení CESNETu s CERIT a IT4Innovations, přičemž CESNET by měl hrát klíčovou zastřešující roli.

V dalších příspěvcích bylo mj. představeno nové logo a vizuální styl​ CESNETu a dál již byly představeny konkrétní služby a projekty v pěti blocích:

​​1) ZPRACOVÁNÍ VELKÝCH DAT

Vědecké výpočty v Metacentru (Miroslav Ruda, CESNET)

Elixir ČR – spolupráce velkých infrastruktur (Jiří Vondrášek, UOCHB AV ČR)

2) UKLÁDÁNÍ A DISTRIBUCE VELKÝCH DAT

CESNET DataCare – důvěryhodné prostředí pro vaše data (David Antoš, CESNET)

Ukládání snímků Sentinel (Copernicus) – spolupráce mezi ESA, MD ČR a CESNET (Ondřej Šváb, MD ČR)

3) VÝZKUMNÉ A VÝVOJOVÉ AKTIVITY

Otevřený linkový systém Czech Light a pokročilé fotonické služby e‑infrastruktury (Josef Vojtěch, CESNET)

Využití fotonických služeb e‑infrastruktury (Ondřej Číp, Ústav přístrojové techniky AV ČR)

Infrastruktura pro přenos frekvence a času (Vladimír Smotlacha, CESNET)

4) BEZPEČNOST DAT, INFRASTRUKTURY A UŽIVATELŮ

Síťová infrastruktura (Tomáš Košňar, CESNET)

Monitorovací sondy CESNET (Jan Kořenek, CESNET)

Proaktivní bezpečnost (Andrea Kropáčová, CESNET)

Zkušenosti s realizací penetračních testů (Petr Pavlinec, Kraj Vysočina)

5) MOBILITA A MULTIMÉDIA

15 let federace eduroam (Jiří Bořík, CESNET)

Nasazení systému PERUN na VŠUP (Jan Burian, VŠUP)

4K video v medicíně (Jan Růžička, CESNET)

Multimédia v kultuře (Sven Ubik, CESNET)

tipy:

CESNET ownCloud - cloudové úložiště vhodné pro menší objemy dat, které je k dispozici i přes webový prohlížeč (podobné jako Dropbox, Onedrive...). Výhodou je automatická synchronizace dat mezi různými počítači a mobilními zařízeními uživatele. Data jsou přístupná i přes webové rozhraní a lze je snadno sdílet s kolegy.

Klíčové vlastnosti služby: cloudové úložište 100 GB/uživatel, synchronizace dat mezi zařízeními, možnost sdílet se skupinou osob nebo na základě odkazu, verzovat dokumenty. Uložení dat v rámci e-infrastruktury CESNET na území České republiky

K přihlášení je zapotřebí eduID.

FileSender

Webová služba pro zasílání (a dočasné uschování) souborů. Zvolené protistraně je zaslán odkaz ke stažení. Soubor je v systému uložen nejvýše měsíc, poté je automaticky smazán.

Klíčové vlastnosti služby: jednoduché posílání velkých souborů - až 500 GB per soubor.

V případě, že chcete obdržet soubor od někoho, který není ve federaci, můžete mu poslat pozvánku pro nahrání souboru.

Eduroam Plug & Play

Malé zařízení poskytující bezdrátovou síť eduroam při schůzkách, seminářích či workshopech. Stačí zajistit napájení a připojení k internetu.

Další služby jako např. přístup do sítí pro vědu a výzkum v Evropě i jinde po světě, datová úložiště, video a web konference, streaming, forenzní laboratoř, náročné výpočty atd. naleznete v katalogu služeb.