Open Science

Open Science představuje přístup k výzkumu, který je otevřený, transparentní a všem snadno přístupný. Open Science prochází všemi fázemi výzkumu a dělí se na několik základních částí. Mezi ně patří Open Access, Otevřený přístup k datům, ale také například Citizen Science.


Zdroj: Evropská komise
Zdroj: Evropská komiseCitizen Science

Citizen Science je zapojení veřejnosti do vědeckého výzkumu na jakékoli téma. Výzkum je prováděn širokou veřejností, často ve spolupráci nebo pod vedením vědců a vědeckých institucí. Může se jednat o samotný výzkum například prostřednictvím tzv. crowdsourcingu. Citizen Science je také používáno ve smyslu většího přiblížení vědy veřejnosti, a to díky lepšímu přístupu k informacím o výzkumném procesu, jako je například schopnost využívat otevřená data nebo stahovat odborné články publikované v režimu open access. Lze tak definovat také schopnost široké veřejnosti angažovat se prostřednictvím "otevřené" komunikace ve formě blogů a sociálních médií. V rámci programu H2020 jsou vypisovány výzvy na podporu rozvoje citizen science. Předpokládá se, že v rámci 9. rámcového programu, bude tomuto tématu věnováno více výzev i alokováno více financí.


Známé příklady úspěšných projektů založených na Citizen Science:


  • Foldit: online hra, která umožňuje hráčům přispívat k vědeckému výzkumu při řešení hádanek, jejichž cílem je předpovědět strukturu bílkovin. Řešení jednotlivých hráčů umožňují vědcům lépe porozumět fungování bílkovin, a tak činit pokroky v léčbě některých onemocnění, čímž dochází mimo jiné i k vývoji potenciálních nových léčiv.

  • Geo-Wiki: tento projekt je online platformou pro zapojení občanů do monitorování životního prostředí. Občané nejen shromažďují, ale i ověřují nová data.

  • Zooniverse: je veřejný webový portál, kde lidé z celého světa mohou odborným vědeckým pracovníkům pomáhat s vědeckými projekty, jejichž výsledky jsou k dispozici široké veřejnosti. Cílem je umožnit dobrovolníkům účastnit se výzkumu prostřednictvím veřejně přístupné on-line platformy.

  • Galaxyzoo: je interaktivní portál, kde se lze zapojit do klasifikací jednotlivých galaxií. Tento projekt má největší počet publikací založených právě na vstupech široké veřejnosti.

  • Citizen-Science Lab (Leiden University): centrum citizen science se zvláštním zaměřením na astronomii, vědy o životním prostředí a pozorování Země.
Poslední změna: 30. říjen 2017 13:13 
Sdílet na:  
Vaše dotazy
Kontakty

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


E-mail:


Identifikátor datové schránky: piyj9b4

IČO: 00216208 

DIČ: CZ00216208

Jak k nám