27. února 2019

Univerzita Karlova získala 5. února 2019 evropský certifikát pro oblast lidských zdrojů

Univerzita Karlova se zařadila mezi výzkumné instituce, které získaly prestižní evropský certifikát HR Excellence in Research Award. Ocenění uděluje Evropská komise výzkumným pracovištím jako značku kvalitního řízení lidských zdrojů, které stávajícím i potenciálním zaměstnancům zaručuje profesionální, přátelské a etické pracovní prostředí. Certifikát může nalákat na univerzitu ještě více zahraničních vědců a výzkumných pracovníků. Zvyšuje také celkovou prestiž vysoké školy. Nejdůležitějšími body personální politiky je otevřené a transparentní přijímání nových zaměstnanců, profesní vzdělávání a dvojjazyčnost instituce.

Ocenění HR Excellence in Research Award není přiděleno na neomezenou dobu, instituce se v pravidelných intervalech zodpovídá Evropské komisi z dosažených výsledků a musí svůj certifikát obhájit. Pravidelně si tak nastavuje další cíle rozvoje na poli lidských zdrojů.Certifikace HR AWARD potvrzuje, že instituce plní podmínky Evropské charty pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků, což je důležité i pro získávání evropských dotací na výzkum.

INFORMACE K PROCESU ZÍSKÁNÍ OCENĚNÍ

Univerzita Karlova se v listopadu 2017 přihlásila k principům zakotveným v Evropské chartě pro výzkumné pracovníky a Kodexu chování pro přijímání výzkumných pracovníků.

Cílem bylo získání certifikátu HR Award, který uděluje Evropská komise výzkumným institucím, které implementují strategii HRS4R (The Human Resources Strategy for Researchers) vycházející právě z těchto principů.

Univerzita vypracovala v průběhu roku 2018 interní GAP analýzu, jež měla za úkol přiblížit současnou praxi na univerzitě s Chartou a Kodexem, a současně připravila akční plán na postup implementace opatření směřujících k naplnění principů zakotvených v Chartě a Kodexu. Součástí GAP analýzy bylo i dotazníkové šetření mezi zaměstnanci univerzity.

Odeslání GAP analýzy a AP na Evropskou komisi  15. 11. 2018

Získání ocenění HR Excellence in Research Award 5. 2. 2019

Přínos implementace HRS4R pro univerzitu a výzkumné pracovníky:

- zvýšení prestiže univerzity a její atraktivity pro výzkumné pracovníky

- mezinárodní atraktivita a viditelnost

- propojení s celoevropskou sítí výzkumných organizací.

- získání finančních prostředků na výzkum z evropských a tuzemských programů na podporu výzkumu - zvýhodnění v programech TAČR, HORIZON 2020 a dalších

- zvýšení kvality péče o lidské zdroje

- rozvoj profesního růstu výzkumných pracovníků

- vytvoření podmínek na přitažlivější kariéru v oblasti výzkumu a vývoje na univerzitě

- zaručení transparentního výběrového řízení při náboru nových výzkumných pracovníků

Dosavadní výstupy projektu

Akční plán HRS4R Univerzity Karlovy

Interní GAP analýza Univerzity Karlovy

O ocenění bylo usilováno v rámci projektu OP VVV “Zkvalitnění strategického řízení na Univerzitě Karlově v oblasti lidských zdrojů ve vědě a výzkumu” CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006210, jehož klíčovou aktivitou je „nastavení strategického řízení výzkumné organizace v souladu s podmínkami pro získání ocenění HR Award“. Projekt je řešen od 1. 12. 2017.

Evropská charta pro výzkumné pracovníky je souborem obecných zásad a požadavků, které upřesňují úlohu, odpovědnosti a práva výzkumných pracovníků a jejich zaměstnavatelů. Cílem charty je zajistit, aby vztahy mezi výzkumnými pracovníky a zaměstnavateli přispěly k úspěchu při vývoji, transferu, sdílení a rozšiřování znalostí a technického rozvoje a při rozvoji kariéry výzkumných pracovníků. Charta si také uvědomuje hodnotu všech forem mobility, které slouží ke zlepšení pracovního rozvoje výzkumných pracovníků. V tomto ohledu charta představuje rámec pro výzkumné pracovníky, zaměstnavatele a investory, který je nabádá k odpovědné profesionální činnosti v jejich pracovním prostředí a ke vzájemnému uznávání. Charta je určena všem výzkumným pracovníkům v Evropské unii na všech stupních kariéry.